Gitarınızın gövdesini nemden uzak tutmalısınız. Temizlemek için deterjan ve başka malzemeler kullanmayınız. Yumuşak bir bez ve müzik mağazalarından alacağınız özel temizleyicileri kullanınız. Gitarınızın gövdesini asla ama asla boyamayınız. Aksi taktirde sesi bozulabilir. Bunun nedeni gövdenin yapıldığı ağacın cinsinden kalınlığına kadar herşey gitarınızın sesinin karakterini belirler. İnanmak zor ama aynı ağacın farklı yerlerinden yapılan iki gitar, farklı tınılara sahiptir. Gitarınızın tellerini değiştireceğiniz zaman bütün telleri birden çıkarmayın. Tellerin klavyeye yaptığı yüksek basınç birden kalkarsa gitarınızın sapında eğilme olabilir. Bu da sap ayarı yaptırmanız anlamına gelir. Bu nedenle çıkardığınız telin yenisini hemen takın ve diğer teli öyle çıkarın. Bu klavyedeki basınç farkını en aza indirecektir.
  Fret gitarınızın klavyesine çakılmış metal parçalardır. Bu parçalar perdelerin birbirinden ayrılmasını sağlar. Telleriniz zamanla fretlerin aşınmasına neden olur. Bu durumda gitarınız kötü sesler çıkarmaya başlar. Fretlerinizi değiştirterek bu seslerden kurtulabilirsiniz. Yapmamanız gereken şey ise fretleri kendiniz düzeltmeye çalışmak. Kesinlikle fretlere çekiç ve benzeri şeylerle vurmayınız. Bu gitarınızda tamiri mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. Tellerinizden çıkan kötü seslerin sebebi saptaki bir eğiklik olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda gitarınızı iyi bir tamirciye götürmek en iyi seçenektir.
Köprü tellerinizi gitara bağladığınız yerdir. Köprünün yükseklik ayarı iyi değilse teller fretlere değerek cızzlayabilir. Bu durumda belirli bir perdeden sonraki bütün sesler kötü çıkmaya başlar. Bu aynı zamanda hatanın fretten kaynaklanmadığının bir göstergesidir. Ya da tam tersi telleriniz klavyeden çok yüksek kalıp çalışınızı kötü etkileyebilir. Köprü sesi iletmesi için sert maddelerden yapılır. Dolayıyısla köprüyü düzeltmek için üzerinde uygulayacağınız bir kuvvet kırılmasına sebep olabilir. Bu da sizi en azından bir hafta gitarsız bırakır.
 
  Kulaklar tellerinizi sarmak için kullanılırlar. Tellerinizi takarken kulakları aynı yönde sarmaya dikkat edin. Teller burguların arasına sıkışmamalı ve düzgün olmalıdır. Kulakların alt kısımlarındaki küçük somunlar, kulakların sonsuz dönme hareketini yapabilmeleri için önemlidirler. Bu yüzden çarpma veya herhangi bir darbe sonucu bu somunları düşürürseniz yenisini takmayı ihmal etmeyiniz.